Vroče poletje je lahko zabavno tudi doma. S svojim lastnim bazenom si lahko doma ustvarimo svoje počitnice in tako aktivno preživimo vroče poletne dni, se zabavamo v prijetni družbi, poležavamo na toplem soncu ali pa se ohladimo v prijetno hladni vodi.
Kopanje v varni, kakovostni in bistri vodi
Lasten bazen je zaradi zabave in priročnosti zato vedno bolj popularen. Najdemo ga lahko že po zelo ugodnih cenah. Za postavitev pa ne potrebujemo praktično ničesar. Vodo lahko dotočimo iz lastnega vodovoda, ali pa jo naročimo pri lokalnih gasilcih. Važno je samo, da je voda čista, brezbarvna in higiensko neoporečna.
S pravilnim vzdrževanjem bazenske vode lahko preprečimo nastajanje umazanije in uničevanje bazena, ter poskrbimo za varno kopanje in čisto vodo. Poznavanje osnovnih pravil vzdrževanja vode v bazenih je zato ključno, saj lahko nepravilno vzdrževanje ustvari motno vodo, neprijeten vonj po kloru ali plesni ali pa celo draži sluznico, oči in kožo ter uničuje material bazenov.
Če želite, da bo voda v vašem bazenu vedno bistra, kopanje v njem pa vam v poseben užitek, preberite in upoštevajte naslednje nasvete in priporočila za vzdrževanje optimalne higiene v vašem bazenu.
Osnovni paket vzdrževanje vode v bazenih
Vzdrževanje vode v bazenih zahteva nekaj obvezne opreme, brez katere učinkovita in varna oskrba ni mogoča. Z rednim vzdrževanjem vode poskrbimo, da je kopanje varno, in bazen obvarujemo pred nepričakovanimi poškodbami.
Osnovni paket vzdrževanja vode v bazenih obsega:
- Črpalka za filtriranje in filter,
- Termometer,
- Mrežica za pobiranje listja,
- Instrument za merjenje ph vrednosti ali testni lističi,
- Sredstva za vzdrževanje vode in bazena.
PREVERITE PESTRO PONUDBO UČINKOVITIH ČISTILNIH SREDSTEV ZA VSE VRSTE BAZENOV
1. KORAK: ČIŠČENJE BAZENA
Prvi in osnovni korak vsake uporabe in vzdrževanja bazena je čiščenje. S čiščenjem bazen pripravimo na novo kopalno sezono in s tem poskrbimo za osnovno higieno ter neoporečen videz. Organsko umazanijo, ki je med skladiščenjem nastala v bazenu lahko odstranimo s pomočjo čistilnih sredstev. Paziti pa moramo, da čistilna sredstva za bazen ne vsebujejo nobenih substanc, ki bi lahko kakorkoli uničili bazenski material.
Pred polnjenjem bazena z vodo ga temeljito očistite s specialnimi sredstvi Aquasan. Z njimi boste odstranili vse nečistoče: alge, vodni kamen, preostanke olj, maščob, kozmetičnih proizvodov in atmosferske nečistoče. Po uporabi čistil stene in dno bazena dobro izperite s čisto vodo in bazen popolnoma izpraznite.
Za popolno čistočo vašega bazena priporočamo:
- AQUASAN ANTIPLAQUE: čiščenje bazena, raztapljanje vodnega kamna in ostalih nečistoč
- AQUASAN UNIVERZALNO ČISTILO: čiščenje bazena in neposredne okolice, odstranjevanje vseh vrst nečistoč.
Po temeljitem čiščenju in spiranju lahko bazen začnemo polniti z vodo. Voda v bazenu mora biti čista, ter nevtralizirana s sredstvi, ki jih boste spoznali v naslednjih korakih.
2. KORAK: URAVNAVANJE PH VREDNOSTI
Uravnavanje pH vrednosti vode v bazenih je ključno, saj direktno vpliva na vse nadaljnje postopke vzdrževanje vode v bazenih, učinkovitost dezinfekcijskih sredstev, varnost kopanja in oskrbe bazenov ter vzdrževanje higiene vode. Zato je pH vrednost vode v bazenih potrebno redno vzdrževati in preverjati.
Vrednosti pH se morajo gibati v območju od 7,0 do 7,4, kar preverjamo z ustreznim instrumentom (pH meter) ali Pool testerjem (testni lističi), potrebne vrednosti pa uravnavamo z za to namenjenimi sredstvi. Vodo v bazenu po vsakem dodatku pH korektorja dobro premešajte (cirkulacija vode najmanj 4 ure). Kakršnakoli odstopanje od priporočene vrednosti pH lahko negativno vpliva na zdravje, kvaliteto in higieno bazenske vode, na pogoje ter tudi na življenjsko dobo bazena.
Nevarnosti pri previsoki pH vrednosti:
- Povzroča srbečico in pekoče oči,
- Škoduje naravni zaščiti kože,
- Povzroča izločanje vodnega kamna pri trdi vodi,
- Močno zmanjšuje učinek dezinfekcijskih sredstev.
Sredstva za znižanje pH vrednosti:
Nevarnosti pri prenizki pH vrednosti:
- Nastanek neprijetnega vonja po kloru,
- Draženje sluznice,
- Korozija kovinskih in betonskih delov bazena.
Sredstva za povišanje pH vrednosti:
3. KORAK: DEZINFEKCIJA BAZENSKE VODE
Vroče poletne temperature v vodi nad 20°C omogočajo različnim bakterijam hitrejše razmnoževanje. S tem lahko voda postane motna in nevarna za kopanje. Da ta pojav preprečite, uporabite sredstva na osnovi stabiliziranega klora ali neklorne preparate za nego bazenske vode. Najdete jih v različnih oblikah, priporočamo pa uporabo klor granulata, klor tablet ali combi tablet. Z njimi boste lahko hitro in učinkovito dezinficirali vodo ter uspešno pripravili bazen za nadaljnjo varno uporabo.
Preverite učinkovite, organske in varne izdelke za dezinfekcijo bazenske vode:
- AQUASAN KLOR GRANULAT 65: hitro topno granulirano sredstvo za redno kloriranje vode, ki deluje na škodljive mikroorganizme,
- AQUASAN KLOR TABLETE 90: počasi topljive tablete zagotavljajo varno in dolgotrajno kloriranje,
- AQUASAN COMBI TABLETE: večnamenske tablete s stabiliziranim klorom, sredstvom proti algam in sredstvom za bistrenje vode.
Idealna vsebnost dezinfekcijskih sredstev v bazenu:
0,3-0,6 mg/L (običajne razmere), za masažne bazene in vode nad 30°C se priporoča vsebnost klora 0,6- 1mg/L
Postopek: po prvem polnjenju bazena v vodo dodajte AQUASAN KLOR GRANULAT v predpisani koncentraciji. Voda naj cirkulira najmanj 6 ur, da bo vsebnost klora v vodi po celem bazenu enakomerna. Po nekaj dneh uporabe, ko vsebnost prostega klora pade pod priporočeno vrednost 0,3 mg/L, vložite v dozirno posodico AQUASAN KLOR TABLETE ali AQUASAN COMBI TABLETE v priporočenem doziranju. S tem proizvodom poskrbite za redno vzdrževanje nivoja klora v bazenski vodi.
Pomembno: Po uporabi sredstev za dezinfekcijo vode kopanje vsaj 24 ur ni priporočljivo. Vsebnost klora v vodi za varno uporabo bazena mora VEDNO biti pod vrednostjo 0,6 mg/l. Hitrejše zniževanje prostega klora lahko z dodatkom CLOREXA pospešeno uravnavamo tako, da s pravilnim mešanjem in kroženjem vode v bazenu omogočimo kopanje že tudi po 4-h urah. V primeru, da za dezinfekcijo bazenske vode uporabljate sredstva na bazi aktivnega kisika, pa mora biti vrednost med 5 in 8mg/l, pH pa 7,0 do 7,6.
4. KORAK: UNIČENJE IN PREPREČEVANJE ALG
Nepravilno čiščenje, uravnavanje pH vrednosti in neustrezna dezinfekcija bazenske vode omogoča hitrejši nastanek alg na dnu in stenah bazena. Poleg odvratnega videza, spolzkih tal ter neprijetnega vonja so alge odlično hranilo za mikroorganizme, ki bakterijam omogočajo še hitrejše in bolj intenzivno razmnoževanje.
Za preventivno uničevanje in preprečevanje razvoja alg v bazenski vodi priporočamo sredstva:
- AQUASAN ALGICID: učinkovito sredstvo proti algam, primerno za bazene z običajno cirkulacijo vode,
- AQUASAN ALGICID EXTRA: ne peneče sredstvo proti algam, primerno za bazene z močnim strujanjem.
Po 3-4 tednih dodajte predpisano količino sredstva AQUASAN ALGICID ali AQUASAN ALGICID EXTRA, s čimer preprečite nastanek in razvoj alg v bazenu. Za redno vzdrževanje priporočamo preventivno dodajanje omenjenih sredstev na 1 do 2 tedna. Če uporabljate za dezinfekcijo sredstvo AQUASAN COMBI TABLETE, vam sredstva za preprečevanje rasti alg ni potrebno dodajati, ker ga tableta že vsebuje, prav tako sredstvo za bistrenje vode.
Sredstva za uničevanje in preprečevanje alg bodo učinkovito vplivale na kakovost, čistost in varnost vode, hkrati pa bodo blagodejno vplivale tudi na vse ostale korake pri vzdrževanju vode v bazenih.
5. KORAK: BISTRENJE IN KOAGULACIJA
Zadnja, zaključna faza vzdrževanja vode v bazenih, je bistrenje in koagulacija. Bistrenje in koagulacija bazenske vode v grobem pomeni zbiranje majhnih delcev nečistoč v večje s pomočjo sredstev za kosmičenje, t.i. flokulanti. Postopek bistrenja in koagulacije je pomemben zato, ker majhnih delcev nečistot s filtriranjem bazenske vode ni mogoče odstraniti, z dodatkom flokulanta pa jih združimo v večje kosmiče (kosme), ki ob nedelovanju črpalke potonejo na dno bazena in jih je tako mogoče enostavno odstraniti s sesalcem za bazen.
Preverite ugodno ponudbo sredstva za bistrenje vode:
- AQUASAN BISTRIN: anorgansko flokulacijsko sredstvo za bistrenje bazenskih vod.
Do rezultatov samo z rednim vzdrževanjem
Vzdrževanje vode v bazenih je lahko enostavno le, če s stalnim in pravilnim vzdrževanjem redno skrbimo za naš zunanji bazen. Pri vzdrževanju so najbolj ključni pravilna uporaba, ustrezna in učinkovita sredstva, ki ne škodujejo zdravju kopalcev ter ne poškodujejo bazena. Zato preverite pestro ponudbo učinkovitih, kakovostnih in varnih sredstev za obdelavo bazenskih vod tukaj.